Elektroniczne wymiany dokumentów – czym się charkteryzują?

Elektroniczna wymiana dokumentów to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Elektroniczna wymiana dokumentów nie bez powodu cieszy się rosnącą popularnością. Wymiana dokumentów (w skrócie EDI) ma bowiem mnóstwo zalet.

Jakie są zalety elektronicznej wymiany dokumentów?

EDI to rozwiązanie, które polega na zastąpieniu tradycyjnych dokumentów w formie papierowej ich wersją elektroniczną. Dokumenty EDI mogą zastąpić papierowe faktury, zamówienia czy nawet wnioski o kredyt lub pożyczkę. EDI znacznie skraca czas przygotowania papierowych dokumentów.

Co więcej, systemy EDI to sposób na wyeliminowanie błędów, które zdarzają się przy ręcznym wypełnianiu dokumentów. Dokumenty EDI to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Firmy nie muszą też oczekiwać czasem przez długie tygodnie na potrzebne im dokumenty. Dokumenty EDI dostępne są niemal natychmiast.

Jak działają systemy elektronicznej wymiany dokumentów?

Systemy EDI działają na podstawie pocztę elektroniczną. Dzięki temu może odbywać się między firmami bez żadnych przeszkód. W przypadku elektronicznej wymiany dokumentów nie bowiem znaczenia zarówno wykorzystywany przez firmy sprzęt, jak i oprogramowanie. Przesyłanie dokumentów odbywa się zgodnie z określonymi standardami.

Standardy te są opracowane w taki sposób, aby spełniały oczekiwania bardzo różnych grup użytkowników. Oznacza to, że elektroniczna wymiana dokumentów może być stosowana przez wszystkie firmy niezależnie od rodzaju prowadzonej przez nie działalności.