Jakie korzyści daje system rekuperacji?

Wymiana powietrza w pomieszczeniach to konieczność. Jeszcze kilka lat temu w domach jednorodzinnych najczęściej spotkać można było wentylację grawitacyjną. Obecnie coraz częściej stosowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja.

Systemy rekuperacji: co to za rozwiązanie?

Wentylacja grawitacyjna działa wykorzystując różnice temperatur między powietrzem na zewnątrz a wewnątrz budynków. Wentylacja grawitacyjna była wystarczająca kilkadziesiąt lat temu. Obecnie przy nowoczesnych, bardzo szczelnych oknach coraz częściej zawodzi.

W efekcie osoby, które budują lub modernizują dom coraz częściej decydują się na wentylację mechaniczną. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest rekuperacja. System rekuperacji nie tylko usuwa z pomieszczenia zużyte powietrze, ale także ogrzewa to świeże. Dociera ono do pomieszczeń systemem kanałów. System rekuperacji pozwala na efektywną wymianę powietrza, a jednocześnie nie powoduje nadmiernych strat ciepła.

Jakie są korzyści?

Rekuperacja koszt początkowy zależy od kilku czynników. Jeżeli chcemy mieć system rekuperacji który zapewni wysoki poziom odzysku ciepła, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Mimo że rekuperacja cena nie jest niska, to rozwiązanie to zasługuje na to, aby się nim zainteresować. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła na kosztach ogrzewania można zaoszczędzić nawet do 60%. W ogólnym rozrachunku rekuperacja cena nie okaże się więc zbyt wysoka. Rekuperacja to rozwiązanie pozwalające znacznie zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie domu.