Czy montowanie okien dachowych wymaga pozwolenia?

Kiedy decydujemy się na remont domu jednorodzinnego z poddaszem, często chcemy także zaadoptować jako powierzchnię mieszkaniową, teraz niefunkcjonalne poddasze. W tym celu zastanawiamy się nad montażem okien dachowych, dzięki którym będzie tam widniej i przyjemniej. Czy montując okna dachowe Fakro musimy załatwiać jakieś dodatkowe formalności? Czy aby móc założyć okno dachowe na poddaszu musimy wystąpić do urzędu o zezwolenie na budowę czy przebudowę domu jednorodzinnego?

Przebudowa a remont poddasza

Warto znać różnice między przebudową a zwykłym remontem poddasza, wtedy też będziemy wiedzieli czy potrzebujemy dodatkowych pozwoleń. Jeżeli wykonujemy tylko remont poddasza wraz ze zmianą połaci dachowej, montując okno dachowe zgłaszamy tylko tą informację do odpowiedniego urzędu.

Jeżeli natomiast poddasze jest przebudowywane wraz z podniesieniem go o kilka pustaków, wtedy bez pozwolenia na budowę nie rozpoczniemy prac budowlanych. Każdy producent okien dachowych powinien nas o tym poinformować, warto jednak znać prawo budowlane i dowiedzieć się jaki zakres prac budowlanych bez pozwolenia możemy wykonać we własnym domu.

Jakie okna do poddaszy wybrać?

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie aspekty prawne i dowiemy się jakie pozwolenia będą nam potrzebne, pozostanie tylko zakupić odpowiednie okna do poddaszy i cieszyć się doskonale doświetlonym poddaszem, które będzie służyło nam jako pokój dziecięcy, gościnny bądź wyjątkowo duża sypialnia.

Okna połaciowe możemy montować nie tylko od strony północnej, gdzie jest mniej światła. Jeżeli bowiem zdecydujemy się na ich montaż od południa, a dodatkowo wyposażymy okna w rolety, będziemy mogli samodzielnie sterować odpowiednią ilością światła na poddaszu.