Dlaczego warto postawić na elektroniczną wymianę dokumentów?

Informacje biznesowe między firmami mogą być przesyłane w bardzo różny sposób. Obecnie na ogół odbywa się elektroniczna wymiana dokumentów. Rozwiązanie to ma bardzo wiele zalet. Nic więc dziwnego, że elektroniczna wymiana dokumentów staje się coraz popularniejsza.

Elektroniczne wymiany dokumentów – jakie ich jej zalety?

Elektroniczna wymiana dokumentów została oparta na poczcie elektronicznej. Bardzo często elektroniczną wymianę dokumentów określa się skrótem EDI. Został on utworzony od wyrażeń w języku angielskim Electronic Data Interchange. System EDI zaczęto tworzyć jeszcze pod koniec lat 70. XX wieku.

Obecnie standardowy format Electronic Data Interchange stosowany jest w bardzo wielu krajach świata. Stosuje go także bardzo wiele polskich firm. Dokumenty EDI mają bowiem mnóstwo zalet. Jednym z powodów, dla których mnóstwo firm wytwarza dokumenty jest ograniczenie kosztów działalności. Ponadto dokumenty EDI generowane są o wiele szybciej niż te w tradycyjnej papierowej formie. Zmniejsza się też ryzyko błędnego wypełnienia dokumentów.

Dokumenty EDI – gdzie mają zastosowanie?

Jak już wspominaliśmy, standardy systemy Electronic Data Interchange sprawdzają się w wielu firmach. Electronic Data Interchange może służyć do przesyłania faktur (także tych korygujących), zamówień, wniosków o pożyczki i kredyty. Także awiza wysyłki mogą być przesyłane w postaci elektronicznej. Zaletą Electronic Data Interchange jest to, że mogą go wykorzystywać nie tylko wielkie korporacje, ale też małe firmy. Wdrażając EDI nawet najmniejsze firmy stają się bardziej konkurencyjne i szybciej odnoszą sukces.