Przebudowa czy remont poddasza – co wybrać?

Wiele osób mieszka w niewielkich parterowych domkach jednorodzinnych z tak zwanym strychem. Dzisiaj ta powierzchnia nazywana jest poddaszem, a im nowocześniejsze budownictwo tym częściej jest to poddasze mieszkalne. Jeżeli jednak mieszkamy w starym budownictwie, możemy wykonać niedrogi i efektywny remont, a mianowicie zamienić strych na mieszkalne poddasze, urządzając w nim jedno duże pomieszczenie bądź kilka mniejszych i funkcjonalnych pokoi.

Przebudowa poddasza jest kosztowniejsza

Jakie są różnice pomiędzy remontem a przebudową poddasza? Czy wstawiając okna dachowe Fakro potrzebujemy dodatkowych pozwoleń? Co zrobić, aby poddasze było jak najbardziej funkcjonalne? Z pewnością nie raz się zastanawiamy nad tego rodzaju kwestiami, kiedy chcemy zaadoptować pod mieszkanie nasz niewysoki strych.

Jeżeli zdecydujemy się na przebudowę poddasza, z podniesieniem go o kilkadziesiąt centymetrów, z pewnością taki remont będzie nas więcej kosztował. Nie tylko będziemy musieli kupi okno dachowe, ale również będziemy musieli posiadać pozwolenie na jego montaż. Dlatego jeżeli poddasze jest wyjątkowo wysokie, czasami producent okien dachowych doradza wyłącznie remont, co jest zdecydowanie tańszą opcją.

Jak zaoszczędzić na remoncie poddasza?

Jeżeli zatem zdecydujemy się na okna do poddaszy, a remont będzie polegał wyłącznie na wymianie i ociepleniu strychu, z pewnością zaoszczędzimy na kosztach związanych z pozwoleniami na przebudowę domku jednorodzinnego. Okna połaciowe doskonale doświetlą całą powierzchnię mieszkalną, a my wykorzystamy ją maksymalnie, poprzez zabudowanie skosów funkcjonalnymi meblami na zamówienie. Wstawienie łóżka pod skosem to tylko jeden ze sposobów wykorzystania niskiej powierzchni poddasza.