Co warto wiedzieć o elektronicznej wymianie dokumentów?

Elektroniczna wymiana dokumentów to rozwiązanie, które stosowane jest przez firmy na całym świecie. Elektroniczna wymiana dokumentów staje się też coraz bardziej popularna wśród firm, które działają w Polsce.

Elektroniczne wymiany dokumentów – jakie dają możliwości?

Elektroniczna wymiana dokumentów często określana jest skrótem EDI. System Electronic Data Interchange jest bardzo wszechstronny, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Dzięki EDI kontakt między firmami stał się o wiele łatwiejszy. Na dokumenty EDI firmy nie muszą czekać. Są one na komunikaty Electronic Data Interchange przetwarzane automatycznie, co oznacza, że adresat ma do nich dostęp od razu.

Dokumenty Electronic Data Interchange muszą spełniać pewne wymagania. Niezbędne jest stosowanie między innymi określonych formuł gramatycznych. Dzięki temu dokumenty EDI mogą być stosowane przez firmy produkcyjne, świadczące usługi czy prowadzące działalność handlową. Dokumenty w postaci elektronicznej mogą wymieniać między sobą zakłady ubezpieczeń i banki. Z elektronicznej wymiany danych mogą korzystać nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale też średnie i małe firmy.

Jakie korzyści dają dokumenty EDI?

Elektroniczny obieg dokumentów w transakcjach handlowych znacznie przyspiesza ich zakończenie. Electronic Data Interchange pozwala także wyeliminować błędy, które przy ręcznym wypełnianiu papierowych dokumentów nie należą do rzadkości. Istotne jest też to, że EDI wpływa pozytywnie także na poprawę wewnętrznej wymiany informacji. Inne zalety systemu Electronic Data Interchange to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Firmy korzystające z systemu Electronic Data Interchange są też bardziej konkurencyjne.